WORDPRESS SÜRÜM GÜNCELLEŞTİRME

WORDPRESS SÜRÜM GÜNCELLEŞTİRME

Açık kaynak kodlu, dünyanın en iyi web yazılım tabanlı blog sitesi WordPress, belirli aralıklarla güncellemeler yapmaktadır. Genellikle varolan açıkları kapatma amacıyla çıkarılan yeni sürümlerden, wp-admin paneline girdiğimizde haberdar olabiliriz. Üst barda bir uyarı bize yeni güncellemeyi haber vermektedir. Bakınız altta görülen resim gibi;

 

1

Ancak siz sitenizin güvenliği için panelden güncelleme yapmayın. Bu pek tavsiye edilmiyor. En sağlıklı yöntem Ftp ile siteye bağlanıp manuel şekilde güncellemek. Şimdi başlayalım. Öncelikle son sürüm için wordpress türkiye sayfasına giderek sağ bölümden son sürümü indirin.

İndirdiğiniz yeni sürüm dosyayı klasör olarak çıkarın. Şimdi bazı kısımlara öncelikle dikkat etmeliyiz. Güncelleme anında dosyalarımız hasar görebilir, güncelleme hata verebilir, bilgilerimiz silinebilir. Bu gibi risklere karşı;

1- veritabanımızın yedeğini almalıyız.

2- Ftp dosyalarımızı olduğu gibi yedeklemeliyiz.

3- Wp admin panelimizden Araçlar >> Dışar Aktar >> Tüm içerik >> Aktarım Dosyasını İndir diyerek birde panelden yedek almalıyız.

Tüm bu önlemler, olası hatalar sonucu sitemizde yaşanacak kayıpların önüne geçmemizi ve güvenle güncelleme yapmamızı sağlayacaktır. Ayrıca Güncelleme esnasında sitemizde yüklü olan tüm eklentileri pasif hale getirmemiz gerekir. Bunun için, Eklentiler >> Yüklü Eklentiler yaparak, tüm eklentilerin kutucuğunu işaretleyip üst kısımda bulunan Toplu işlemler kısmından Etkisizleştir yapıyoruz.

 

worpress-sürüm-güncelleme-2.fw

Tüm eklentilerimiz pasif hale geldikten sonra ftp aşamasına geçiyoruz.

WordPress sitesinden indirdiğimiz son sürüm dosyalarını klasör olarak masaüstümüze çıkarmıştık. Şimdi bu dosyalardan bazılarını ftp ile sitemize yollarken bazılarını ise yollamayacağız. Altta yazılan;

wp-content (Eğer önbellek kullanıyorsanız, contecnt içinde bulunan cache dosyasını silin)

wp-config.php

.htaccess

dosyaları hariç diğer tüm dosyaları ftp mizden siliyoruz. Unutulmamalıdır ki, “Wp Content” içinde yada “Wp-includes” klasöründe Languages dosyası bulunuyorsa bunu silmeyin. Aynı şekilde indirdiğimiz güncel dosyalardan da üstte yazdıklarımız haricinde diğer tüm dosyaları ftp ile sitemize yolluyoruz. Tekrar hatırlatalım, güncel dosyalar içinden wp-content, wp-config.php ve .htaccess dosyalarını yollamıyoruz, bu dosyalar eskisi gibi yerinde kalmalı.

Dosyalar yollandıktan sonra adres çubuğuna site adresinizin sonuna ../wp-admin/upgrade.php yazıyoruz, çıkan sayfadan Güncelle tuşuna basarak sitemizi güncelliyoruz. Sitemiz güncellendi! Artık eklentilerimizi tekrar aktif hale getirebiliriz.


Rihem NET

Web Tasarım & Programlama