Skip links

UI ve UX Nedir? Farkları Nelerdir?

Tasarım konusunda, UI ve UX kavramları günümüzde büyük bir önem kazanmıştır. Bunun sebebi internet sektörünün giderek büyüyüp gelişmesi ve çoğu kişi ve kurum için vazgeçilmez bir hal almış olmasıdır. Bununla birlikte UID (User Interface Designer) ve UXD (User Experience Designer) gibi farklı uzmanlık alanları da ortaya çıkmıştır.Oluşturulacak bir web sitesinde, tasarımın genel görünümü kadar kullanıcı oldaklı olması da son derece önemlidir. İyi bir web sitesi tasarımının tüm bu özellikleri içinde barındırması gerekir. Tam da bu noktada UI ve UX kavramları büyük bir önem kazanır.

UI (user interface): kullanıcı arayüzü, UX (user experience): kullanıcı deneyimi demektir

Farkları Nelerdir?

UI bir arayüz tasarımıdır ve daha çok oluşturulan sitenin nasıl görüneceği ile ilgilidir. UX ise kullanıcıların site üzerindeki etkileşimleri, deneyimleri, sitenin işleyiş özellikleri ile ilgilidir. UI, tasarımın görünüş ve estetiğini; UX, tasarımın işlevini ve kullanıcıyla oluşturacağı etkileşimi ele alır. UX tasarımın, UI tasarımı da kapsayan ve UI tasarıma göre çok daha ayrıntılı, oldukça geniş bir alan olduğunu söyleyebiliriz. Tasarım sürecine olan önemli etkileri sebebiyle, aslında birbirinden tamamen farklı olan bu iki kavram, genellikle birlikte anılırlar. Başarılı bir web tasarımında; tasarımın başlangıcından itibaren, tasarımın kullanıcıya ulaşacağı son noktaya kadar UI ve UX tasarım ilkeleri bir arada kullanılmalıdır.

UI ve UX’in önemi

Kullanıcı üzerinde olumlu etki bırakmak ve fark yaratmak isteyen bir web sitesinde UI ve UX web tasarımına önem verilmesi gerekir. Kullanıcının aradığı şeylere kolayca ulaşabilmesi, sitenin içerik düzeninin ve görsel tasarımının kullanışlı, sade ve estetik olması, hızı, teknolojik yeterliliği, tasarımının hem şık hem de kullanıcı dostu olması bir web sitesini başarılı kılan en önemli özelliklerdir. Bu özelliklere sahip olmayan başarısız bir tasarım ve kullanışsız bir web sitesi, kullanıcıyı siteden kolayca uzaklaştıracaktır. Tam da bu noktada web sitesini oluşturacak tasarımcının UI ve UX tasarıma hakim olması büyük bir önem kazanır. UI ve UX tasarım ilkelerinin bir arada kullanıldığı estetik ve kullanıcı dostu bir web sitesi, kullanıcısını kazanmayı sitenin içinde tutmayı başaracaktır.

Leave a comment

Web sitemizi kullanmaya devam etmek için çerezlere izin vermeniz gerekmektedir.
Keşfet
Sürükle