Adres
Aşık Veysel Mah. Bağlarbaşı Cad. 78/A
06620 Abidinpaşa, Mamak/Ankara
Geri

Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı, tasarım fikirlerinin estetik çizgide bir amaç için belli ilkeler tarafından yönlendirildiği, düzenlendiği ve bu tasarımın yazılıma dönüştürüldüğü işlemlerdir. Web sitesinin arama motorlarında erişilebilirliği sağlanan; kişi ve kurumların, ürün ve hizmetlerini tanıtmak üzere, grafik ve metinlerin bir araya getirildiği bir çalışmadır. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesinin ardından ortaya aktif bir web sitesi çıkar.

Aktif web sitesi oluşturulduktan sonra kullanıcılar bir web tarayıcısı ile internet üzerinden bu web sitelerine erilebilirler. İnternet tarayıcıları ile görüntülenebilecek şekilde özel olarak hazırlanan bu tasarımlar, HTML dilindedir ve uzmanlar tarafından oluşturulur.

Web Tasarım Unsurları

Web tasarımında, hazırlanan web sitesinde bulunması gereken bazı önemli unsurlar vardır. Henüz standartlaşmamış olsa da kendi kurallarını içinde barındırır. Tasarımın diğer alanlarında da olduğu gibi web tasarımında da çalışmalar belli ana hatlar oluşturularak yapılır. Günümüzde web sitelerinde genellikle görsel olarak kullanıcıyı yormayan, minimalist ve kullanıcı dostu olmak üzere sade tasarımlar tercih ediliyor. Bunun yanında içerik, özgünlük ve güzellik gibi unsurlar da oluşturulan web sitesinin kalitesini ve kullanılabilirliğini etkileyen önemli özelliklerden bazılarıdır. Bu bağlamda web tasarım unsurlarını basitçe ele alacak olursak:

#rihemnet .web-site {
    position: relative; /* düzen */
    color: #cCc; /* renkler */
    background-image: url(../assets/images/grafik.gif); /* grafikler */
    font-family: "Barlow"; /* fontlar */
}
<p><!-- içerik --></p>

Düzen: Tasarımın, aranan bilgiye en kısa ve en hızlı şekilde ulaşmayı sağlayan, göz yormayan bir düzen ve bütünlük içerisinde olması kullanıcı açısından önemlidir.

Renkler: Daha çok müşteri isteklerine ve amaca bağlı olsa da tasarımın marka imajını ve kurumsal kimliği temsil eden renkler baz alınarak oluştulaması doğru bir tercih olacaktır.

Grafikler: Kullanılan grafiklerin sayfanın açılış hıını etkilemeyecek boyutlarda, web sitesinin içeriği ile uyumlu logo, fotoğraf, clipart veya simgeler şeklinde olması, kullanım kolaylığı sağlayacak şekilde ve tasarım amacı yönünde kullanılması uygun olacaktır.

Fontlar: Web-güvenli yazı tiplerini kaliteli bir şekilde görüntülemek üzere, yaygın olarak kabul gören fontlarla çalışmak faydalı olacaktır.

İçerik: İçerik ve tasarım, görsel ve metinlerden oluşturulan; oluşturulan web sitesinin amacı doğrultusunda, uygun uzunlukta, kullanıcıyı ilgilendirecek ve merak uyandıracak, bilgilendirici ve seo uyumlu olarak hazırlanmalıdır. İçeriğin konu ile ilgili anahtar kelimeler içermesi arama motoru optimizasyonu olan seo için önemlidir.

İyi fikirler bulmanın yolu, bir sürü fikir bulup kötülerini atmaktan geçer.

-Lunis Pauling

Tasarımda nelere dikkat edilmeli?

Web tasarımda önemli olan hedeftir. Web sitesini geliştirirken siteyi görsel olarak etkileyici hale getirmenin yanı sıra, her zaman son kullanıcıyı düşünmek gerekir. Kullanıcı dostu ara yüzer kullanılarak, web sitesinin amacına hizmet eden, kurumu müşteriye en doğru ve en hızlı şekilde yönlendiren, arama motorlarına uygun formatta kodlanarak kullanışlı bir tasarım oluşturulması gerekir.

Rihem NET
Rihem NET
https://rihem.net
Kalite ve Güvenle Örülmüş Dijital Hizmet Ağı

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi çerezleri bilgisayarınızda saklar. Gizlilik Politikası